مرکز ساخت پای مصنوعی

پای مصنوعی به عنوان یکی از پرکاربردترین پروتزهای اندامی انسان محسوب می شود. چراکه بشر همواره به دلیل بروز حوادث و تصادفات، انواع بیماری ها ازجمله مرض قند یا دیابت، دچار قطع بخشی از پا یا ازدست رفتن کل پا شده و نیازمند بهره مندی از پروتز پا یا همان پای مصنوعی می گردد.

با توجه به میزان آسیب دیدگی و میزان قطع شدن عضو و همچنین سن افراد، میزان فعالیت بیمار و نیاز استفاده از پا مصنوعی پروتز پا به اشکال مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. به همین منظور، پای مصنوعی انواع گوناگون دارد، از وسیله‌ای مقدماتی که راه رفتن روی سطح صاف را امکان‌پذیر می‌سازد تا پای مصنوعی هوشمند که دویدن یا شرکت در فعالیت‌های ورزشی حرفه‌ای را ممکن می‌کند. البته بهره‌گیری از فیزیوتراپی و کار درمانی نیز برای آموزش چگونگی انجام دادن وظایف روزمره در خانه یا محل کار ضروری خواهد بود. اگرچه زمان شروع فرایند استفاده از پروتز پای مصنوعی در بیماران مختلف متفاوت است، در کل این فرایند معمولاً چند هفته پس از جراحی آغاز می‌شود. در طول هفته نخست پس از جراحی غالباً از محافظ اعضاء استفاده می‌شود.

خدمات تخصصی پروتز های اندام در امین طب کلینیک

با کارشناسان ما در ارتباط باشید

مشاوره رایگان با متخصصان امین طب کلینیک

امین طب کلینیک

پروتز های اندام

خدمات تخصصی پروتز های اندام در امین طب کلینیک

با کارشناسان ما در ارتباط باشید

تلفن پذیرش: ۰۲۱-۸۸۶۶۵۰۰۱   

همراه کلینیک: ۰۹۳۶۶۷۳۶۸۷۸

مشاوره رایگان با متخصصان امین طب کلینیک

انواع پای مصنوعی - انواع پروتز پا

انواع پروتز پا با توجه به نوع استفاده مد نظر، شکل و میزان آسیب دیدگی فرد و همچنین نوع ساخت پروتزهای پا به انواع مختلف می باشد.

انواع شکلی پای مصنوعی را می توان به دو دسته کلی زیر تقسیم کرد:

  • پروتز پا از زیر زانو
  • پروتز پا از بالای زانو که بعضا شامل کمر و لگن می شود

مراحل ساخت پای مصنوعی

توانبخشی فرد برای استفاده از پای مصنوعی

برخی از افراد به واسطه سوانح و حوادث دلخراش، اندام خود ازجمله پا را از دست می دهند که این موضوع با توجه به محدودیت های حرکتی که برای بیمار ایجاد میکند، بر روان فرد تاثیر به سزایی دارد. اولین مرحله در فرآیند آماده سازی فرد برای استفاده از پای مصنوعی، توانبخشی ذهنی و آمادگی روحی و همچنین بهبود بخش آسیب دیده از بدن بیمار برای استفاده از پروتزهای اندامی می باشد. این مرحله که البته برای برخی از افراد رخ داده و بسته به میزان آمادگی روحی و جسمی فرد، مدت زمان متفاوتی دارد.

قالب گیری از پای فرد

پس از گذراندن این مرحله و التیام آسیب ها در فرد، مرحله قالب گیری می باشد. در این مرحله به هیچ وجه نباید اندام آسیب دیده، ترشحی وجود داشته باشد.

پروتز مقدماتی (پروتز موقت)

پس از آن که بیمار آمادگی لازم برای نصب پروتز را پیداکرد وارد مرحله هیجان‌انگیز توانبخشی می‌شود. در این مرحله پروتزهایی که به آنها پروتزهای مقدماتی می‌گویند بر روی عضو قطع‌شده نصب‌می‌شود. معمولا این پروتزها به مدت ۳ تا ۶ ماه مورد استفاده‌ قرارمی‌گیرند. فشار ناشی از وزن بدن که از طریق سوکت پروتزی به باقیمانده اندام واردمی‌شود باعث جمع‌شدن بقایای عضو قطع‌شده می‌گردد. به دلیل جمع‌شدن زیاد باقیمانده اندام در ظرف مدت زمان ۳ تا ۶ ماه باعث تعویض سوکت پروتزی و یا شاید هم تعویض کل پروتز می‌شود. از آنجایی که از این پروتزهای اولیه تنها برای مدت زمان کوتاهی استفاده‌می‌شود لذا معمولا در ساخت اجزای سازنده آنها (کف پا و زانو و غیره) از مواد ارزان قیمت و غیرپیشرفته استفاد‌می‌شود. در این مرحله، اکثر افرادی که دچار قطع عضو هستند توانایی استفاده تمام وقت از قطعات پیشرفته‌ای که در پروتزهای ثابت و یا بعدی استفاده‌می‌شود را ندارند. این اجزای ارزان قیمت نیز به کاهش هزینه‌های پروتز بیمار کمک‌می‌کند. پس از آن که پروتزهای مقدماتی را به مدت ۳ تا ۶ ماه پوشیدید و جوراب‌های دارای ۸ تا ۱۵ لایه بپوشید شاید اکنون آمادگی لازم برای نصب پروتز دوم را داشته باشید.

پروتزهای ثابت یا دائمی

پروتز دوم که پروتز قطعی یا دائمی نیز نامیده‌می‌شود. در حالی که ممکن‌است که طراحی سوکت پروتزی در پروتزهای قطعی شبیه پروتزهای اولیه باشد اما معمولا این پروتزها دارای اجزای سازنده پیشرفته‌تری مانند کف پاها، کمک‌های جانبی و غیره هستند. گاهی‌ این قطعات با تکنولوژی پیشرفته از مواد سبک‌تری ساخته‌می‌شوند و معمولا دارای ویژگی‌های پیشرفته‌تری هم هستند. احتمالا استفاده از پروتز ثابت حدود یک سال طول خواهد کشید زیرا در این مدت باقیمانده اندام همچنان به جمع‌شده و کوچکتر می‌شود. معمولا جمع‌شدن اندام‌های باقی‌مانده تا سه سال پس از قطع عضو نیز ادامه‌می‌یابد. البته بیشترین میزان جمع‌شدگی در ۱۸ ماه اول اتفاق‌می‌افتد. هرگاه که پروتز ثانویه یا سوکت آن نیاز به تعویض داشته باشد معمولا پزشک سعی‌می‌کند که از قطعات موجود مجددا استفاده‌کند. پس از آن که به این مرحله رسیدید هر ۲ تا ۴ سال یکبار باید پروتز خود را تعویض‌کنید. هر چند که موارد ذکر شده در این مقاله می‌تواند راهنمای مناسبی برای بیماران باشد اما شرایط افراد نسبت به هم متفاوت است و ممکن‌است که باتوجه به نیازهایش به خدمات پروتزی بیشتر و یا کمتری نیاز داشته باشد.

شرکت ساخت پای مصنوعی

مرکز ارتوپدی فنی امین طب، توسط متخصصین ارتوز و پروتز، به عنوان یکی از برترین مرکز پروتز پا و پای مصنوعی در ایران است. لازم به ذکر است این مرکز در تهران، خیابان ولی عصر، بعد از پارک ساعی، خیابان ۳۲، ساختمان یاس، طبقه سوم، واحد ۳۰ واقع است.

خدمات تخصصی پروتز های اندام در مرکز ارتوپدی فنی امین طب

طراحی و ساخت تخصصی ارتوز و پروتز و موارد زیر

  1. ارتوز های اصلاحی ستون فقرات ویژه بیماران اسکولیوز، کایفوز، لوردوز و …
  2. بریس و اسپیلنت (ارتوز) های اندام فوقانی و تحتانی
  3. ارتوز های ویژه بیماران سکته مغزی، آسیب های مغزی و نخاعی، میلومننگوسل، پولیومیلیت و  فلج مغزی
  4. پروتز (اعضاء مصنوعی) های عملکردی اندام فوقانی و تحتانی به صورت هوشمند، نیمه هوشمند و مکانیکی
  5. پروتز های زیبایی
  6. کفی، کفش و صندل های ارتوپدی و دیابتی و طبی

نگهداری

توصیه شده است محل قطع عضو را حداقل یکبار در روز شست و شو دهید. این کار جلوی جمع شدن باکتری‌ها را می‌گیرد و به سلامت هر چه بیشتر شما کمک می‌کند. بدیهی است که نباید از بهداشت داخل پروتز هم غفلت کرد.

هزینه ساخت پای مصنوعی

هزیه ساخت پای مصنوعی بسته به نوع پروتز ساخته شده متفاوت است. قیمت پاهای مصنوعی زیر زانو و پروتزهای بالای زانو، بسته به نوع پروتز و شرایط فرد متفاوت است که پس از ارزیابی متخصصان و تشخیص استفاده از نوع مشخصی از پای مصنوعی، قیمت آن مشخص می گردد. در مرکز ارتوپدی فنی امین طب سعی شده تا در حد امکان قیمت ساخت پای مصنوعی کاهش یافته تا این مرکز در رسالت افزایش ارتقا سلامت هموطنان هرچه بیشتر  موفق و موثر باشد. همچنین این مرکز طرف قرارداد بیمه نیز می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان امین طب در ارتباط باشید

با کارشناسان ما در ارتباط باشید

تلفن پذیرش: ۰۲۱-۸۸۶۶۵۰۰۱   

همراه کلینیک: ۰۹۳۶۶۷۳۶۸۷۸

مشاوره رایگان با متخصصان امین طب کلینیک

امین طب کلینیک

کلیپ های مرتبط با ساخت پای مصنوعی در امین طب کلینیک

اولین راه رفتن مستقل بیمار بعد از چهار ماه با قطع عضو زیر زانو به علت دیابت بلافاصله بعد از دریافت پروتز

ساخت پای مصنوعی

بیشتر بدانید